Ne uničite svoje nove hokejske opreme z nepravilnim ravnanjem. Pošiljamo te v boj z nasveti in namigi, kako skrbeti za hokejsko opremo, da bo čim dlje služila v zadovoljstvo vaše in družinske blagajne.
V prejšnjem delu smo odprli serijo za hokejske navdušence z nasveti, kako poskrbeti za svoje drsalke takoj po nakupu. Izpustili pa smo najpomembnejši del drsalk – rezila. V nadaljevanju serije nasvetov za ljubiteljske hokejiste vam bomo predstavili vdolbino in profil rezila. Ugotovili boste, da padci niso vedno vaša krivda. Na koncu vam bomo svetovali, kako pravilno skrbeti za hokejska rezila.
V naslednjih delih serije boste izvedeli, kako si oviti hokejsko palico in prilagoditi njeno velikost ali kako skrbeti za hokejske rokavice.
Če vas bolj kot izbira rezila zanima izbira celotne drsalke, smo za vas pripravili stran z nasveti, ki vam bodo pomagali pravilno izbrati hokejske drsalke.
Vsako rezilo ima dva ostra robova, globina med njima pa močno vpliva na vaše drsanje. Globlja kot je vdolbina, globlje je rezilo potopljeno in vsak odriv vas stane več moči. Za večjo porabo energije pa prejmete večjo stabilnost.
Po drugi strani pa plitvejša vdolbina na račun stabilnosti pomaga pri hitrosti. Manj boste utrujeni, ker v odriv ne boste vložili toliko sile. Za plitvo vdolbino se odločajo napadalci, za globoko pa branilci. Vendar pa ne gre za zlato pravilo, zato izberite globino vdolbine, ki ustreza vaši igri in sposobnostim.
Profil rezila vpliva na to, kateri del rezila se v določenem trenutku dotika ledu. Profil rezila lahko podpira ali obrača učinek globine vdolbine. Kot lahko vidite na sliki, vsak del rezila podpira drugo lastnost.
Povečajte del za stabilnost, da boste bolj stabilni, povečajte del za hitrost, da boste hitrejši, in tako naprej. Pravilna izbira profila rezil za drsalke je podobna izbiri pnevmatik pri formuli. Vozniki jih izbirajo glede na značilnosti proge. Zato izberite tak profil rezila, ki bo najbolje podpiral vaš slog igre in način drsanja.
Nekateri padci so povezani s strganim robom rezila. Na desnem delu slike lahko vidite, da se tak rob v led enostavno ne pogrezne, kar na primer pri prestopanju privede do neizogibega padca. Strgan rob boste zlahka odkrili, če boste šli z nohtom po rezilu navzven.
Morate pa razločiti, kdaj je rob strgan in kdaj manjka v celoti. Strgan rob lahko prilagodite z brusnim kamnom sami. Postavite ga vzporedno s kamnom in popravite izbokline rezila.
Če robovi manjkajo in jih ni mogoče popraviti s kamnom, morate hokejske drsalke nabrusiti, da ponovno ustvarite rob.