Kako izbrati vratarske ščitnike za noge


7 minut branja

Izbira ščitnikov za noge je v celotni vratarski opremi najpomembnejša. Pravilno izbrani vratarski ščitniki za noge lahko izboljšajo vratarjevo gibanje, povečajo udobje in na splošno izboljšajo njegovo raven branjenja. Če z izbiro oklevate in niste povsem prepričani, je ta članek namenjen prav vam.

Pred izbiro vratarskih ščitnikov za noge dobro premislite:

  • Kakšen je vaš slog branjenja?
  • Kakšne so vaše vratarske spretnosti?
  • Kakšne so vaše ambicije pri branjenju?

Pomembni parametri za izbiro hokejskih vratarskih ščitnikov za noge so:

Videz je namenoma naveden na zadnjem mestu. Ne da ne bi bil bistven, vendar ne sme biti odločilno merilo. Enako tudi dejstvo, da v določenih vratarskih ščitnikih za noge brani vaš idol v NHL.

Velikost vratarskih ščitnikov za noge

Kako si izmeriti nogo pri izbiri vratarskih ščitnikov za noge

Najpomembnejši parameter pri izbiri ščitnikov za noge je njihova velikost. Ta je podana v palcih in je rezultat teh treh vrednosti:

  • A) Dolžina narta
  • B) Dolžina goleni
  • C) Dolžina od kolena do stegna

Vse tri izmerjene parametre seštejte in dobili boste skupno dolžino, ki jo delite s številko 2,54, da dobite vrednost v palcih.

(A + B + C) / 2,54 = ocenjena velikost ščitnikov za noge v palcih

Dimenzijo »A«, dolžino narta, proizvajalec navaja s krojem. Če vratarju ne ustreza, si mora izbrati drug model. Pri izbiri ne pozabite, da se ščitnik za noge z obrabo zmehča in se useda na drsalko.

Dimenzija »B«, dolžina goleni, je pri izbiri ščitnikov za noge najpomembnejša. Ključna razdalja za izbiro ščitnikov za noge je od gležnja do sredine kolena. Pri tem je pomembno, da se koleno natančno useda na predvideno površino. To boste prepoznali v razkoraku z obuto drsalko. Pri nakupu novih ščitnikov za noge je bolje, če se koleno prilega spodnji tretjini ščitnika, saj se ščitniki za noge postopoma sesedajo.

Dimenzija »C«, dolžina od kolena do stegna, je spremenljiva in odraža osebno preferenco in dolžino vratarskih hlač. Dolžina od kolena je običajno 18–20 centimetrov in se včasih označuje kot +1' ali +2', kar pomeni, da so ščitniki za noge nad stegnom podaljšani za en ali dva palca v primerjavi s standardno dolžino.

Podaljšanje ščitnikov za noge nad kolenom je dober sluga, a slab gospodar. Ščitniki za noge vratarja ne smejo omejevati pri drsanju. Rahlo podaljšanje ne omejuje vratarjevega gibanja in zmanjša vrzel med ščitniki za noge. Včasih celo zapre vratarjev razkorak. Zaradi gibljivosti pa ni dobro, da z dolžino podaljška kompenziramo obseg vratarjevega sklepa. Popoln razkorak (butterfly) ne pomeni vsega.

Oblika vratarskih ščitnikov za noge

Delitev na ščitnike z »rebri« in na »deske« je dopolnil nov tip, in sicer hibrid. Ta je tipsko nekje med obema klasikama.

Kljub temu, da se lastnosti različnih oblik ščitnikov za noge razlikujejo, konkretni tip ni odločilni dejavnik za slog vratarja. Gre bolj za preferenco.

Vratarski ščitniki za noge s prelomi

Ščitniki z »rebri«, torej mehkejši ščitniki za noge, so vedno bili domena okretnejših vratarjev. Za te ščitnike za noge sta značilna dva preloma. Zaradi tega so bolj upogljivi in čvrsto sedijo na vratarjevi nogi. Zanje je značilen rebrast prelom na kolenu. Mehkejša sredica ščitnikov za noge bolje blaži plošček in ta ostaja pri vratarju – ne odbija se toliko v igrišče. Na splošno so ti ščitniki za noge udobnejši in priporočljivi bolj za vratarje začetnike.

betony2.webp

Drugi tip so »deske«, torej trdi ščitniki za noge z eno razdelitvijo ali povsem brez delitev. Potencial teh ščitnikov za noge je mogoče najbolje izkoristiti zlasti pri vdrsavanju, ko se ščitniki za noge zaradi svoje konstrukcije brez večjega napora postavijo na rob. Vratarji tega tipa ščitnikov za noge praviloma ne zategujejo preveč k nogi, da bi delal v njihovo korist. Prednost tega tipa je trdota jedra ščitnikov, ki odbija strele daleč od vratarja. Za popolno izkoriščanje potenciala tega tipa ščitnikov za noge je potrebna določena mera spretnosti v vratarjevem prostoru. Priporočajo se srednje naprednim in izkušenejšim vratarjem.

Hibridi so ščitniki za noge, ki so po tipu nekje med »rebrastimi« ščitniki in »deskami«. Združujejo višjo trdnost z enim do dvema prelomoma in nudijo prednosti obojega. Gre za različico, ki je primerna za vratarje z nedoločenim slogom branjenja.

Oblika ščitnikov za noge se razlikuje tudi glede na kot in togost loma v gležnju

Bolj topi kot in močnejši lom ščitnike za noge spusti bolj h konici vratarjevih drsalk. Tako obliko loma v predelu gležnja običajno najdete pri trših vratarskih ščitnikih za noge. To lastnost je treba upoštevati, saj lahko vpliva na vratarjevo drsanje.

Pravi kot v lomu in njegova mehkejša izdelava sta privilegij mehkejših ščitnikov za noge. Ščitniki za noge se usedajo v predelu narta in se do določene mere gibajo skupaj z drsalkami.

Cena in razred vratarskih ščitnikov za noge

Proizvajalci imajo običajno tri linije vratarskih ščitnikov za noge. Ko se odločate, katero od kakovostnih in cenovnih ravni izbrati, morate upoštevati lastno vratarsko raven in svoje ambicije. Vsi tipi in oblike ščitnikov za noge so na voljo v vseh cenovnih ravneh.

Nižji razred vratarskih ščitnikov za noge

Za začetnike in otroke obstaja najnižja linija. Njena prednost je nizka nakupna cena in priročnejša izdelava. V primerjavi z višjimi linijami so uporabljeni manj plemeniti materiali. Ščitniki za noge te cenovne ravni so na voljo v kategorijah Intermediate, Junior in Youth.

Srednji razred vratarskih ščitnikov za noge

Srednji cenovni razred je najbolj masoven in pokriva potrebe ljubiteljskih igralcev, mladincev in polprofesionalcev. Ponuja lastnosti in opremo najvišjega razreda, toda pri izdelavi so bili uporabljeni težji materiali. Ti so običajno še bolj trpežni in obstojni kot materiali, uporabljeni v profesionalni liniji. Ščitniki za noge srednje linije dobro služijo tudi pri večjih obremenitvah (3 ali več dogodkov na ledu na teden) in s svojo življenjsko dobo pogosto prekašajo najvišjo linijo.

Srednja cenovna raven je v ponudbi zastopana res široko. Izbirate lahko med vsemi glavnimi blagovnimi znamkami ščitnikov za noge, kot so Bauer, CCM, Warrior ali Brian's.

Višji razred vratarskih ščitnikov za noge

Najvišja linija, namenjena profesionalcem, je izdelana iz najplemenitejših materialov. Združuje nizko težo in zelo dobro funkcionalnost, na primer drsne površine z nizkim trenjem. Ščitniki za noge te ravni so večinoma ročno izdelani neposredno v Kanadi in so pogosto prilagojeni zahtevam posameznega igralca. Pomanjkljivost je krajša življenjska doba in nekajkrat višja cena kot pri srednjem razredu. Ker so namenjeni skoraj izključno profesionalcem, ki igrajo v najvišjih tekmovanjih, jih v naši ponudbe ne boste našli.

Videz vratarskih ščitnikov za noge

Čeprav je videz ščitnikov za noge pomemben, nima čisto nobenega vpliva na njihove funkcije. Vsekakor ne izbirajte ščitnikov za noge na podlagi svojega najljubšega vratarja v ligi NHL. Morda vam ne bodo ustrezali, kar bo vplivalo na vašo učinkovitost in užitek v igri.

Hokejski vratarski ščitniki za noge iz druge roke?

Številni ljubiteljski vratarji kupujejo rabljene ščitnike za noge iz druge roke. Zakaj ne, njihova nesporna prednost je seveda nižja cena. Vendar pa so ščitniki za noge podvrženi obrabi in rabljeni materiali postopoma propadajo. S časom izgubijo svoje blažilne in zaščitne lastnosti.