Tri leta po jubilejni 10. generaciji prihaja enajsta generacija najbolj priljubljenega loparja za igro na moč na trgu. Serija loparjev Babolat Pure Drive si je v svoji 30-letni zgodovini zgradila močan položaj, ki pa ga je zaradi prihoda raznolikih konkurenčnih modelov postopoma začela izgubljati.
Kako se bo nova serija Babolat Pure Drive GEN11 kosala z zgoščeno konkurenco? V tem dvodelnem pregledu si bomo ogledali dva vrhunska modela. Najbolj priljubljeno različico Pure Drive s 300 g in Pure Drive 98 s 305 g in manjšo glavo.
Serija loparjev Babolat Pure Drive se je vedno pojavila v enem od številnih odtenkov modre barve. Večino časa je bil lopar temno modre barve z belimi progami Babolat na glavi. Z leti pa se je zasnova spreminjala in na okvirju je nekajkrat zasijala tudi svetlo modra barva. To dokazuje tudi posebna izdaja ob obletnici Babolat Pure Drive 30th Anniversary, ki je izšla letos.
Novost za leto 2025 sije v biserno modri kovinski barvi v kombinaciji s temno mornarsko modro. Videti je lepo, a roko na srce. Malo več poguma bi bilo dobrodošlega. Konkurenčni loparji so v tem pogledu pogosto veliko drznejši in ne dajejo tolikšnega poudarka kontinuiteti dizajna. Omenil bi le model Blade znamke Wilson, ki je z vsako generacijo dizajnersko res edinstven.
Vsaj malce svežih detajlov boste opazili na vratu okvirja. Napis Drive ima okrog sebe tanko rdečo črto, ki loparju daje malce elegance, vendar jo boste opazili šele od blizu. Različica Babolat Pure Drive 98 GEN11 gre v tem pogledu nekoliko dlje. Da bi se razlikoval od drugih modelov, so ga inženirji iz Francije opremili z rdečimi vložki za strune v zgornjem delu glave.
Ko boste torej mahali z loparjem, boste svojega nasprotnika spravili v bes. Kot bikoborec bika z rdečo svileno muleto. Škoda le, da model s 300 g tega dela vložkov za strune nima še v drugi barvi (svetlo modri), kot je to bilo pri prejšnjem modelu.
T. i. bumper guard ali zaščita glave loparja je ponovno razširjena vse do 3. in 9. ure okvirja. Pri modelu Pure Drive 98 GEN11 je ta del zaščite nekoliko krajši, da se bolje povezuje z manjšimi dimenzijami okvirja.
Nekoliko me je razjezil nikakršen trud za inovacije, vsaj kar se tiče vložkov in zaščite glave. Že prej omenjeni bumper guard ima povsem enak dizajn kot prejšnja generacija loparjev iz leta 2021. Iz tega lahko izpeljem samo eno stvar. Babolat poskuša zmanjšati stroške proizvodnje loparjev tako, da uporablja stare komponente.
Ko pomislim na novo različico loparjev Head Extreme 2024, se mi takoj zasvetijo oči. Loparji Extreme so se pojavili npr. s prozornimi vložki za strune. Na prvi pogled je to morda le malenkosten detajl, toda na koncu naredi lopar edinstven in svež tudi od daleč. Moj najljubši moto se glasi: »Hudič se skriva v podrobnostih.«
Tukaj pa namišljenega hudiča ne boste dočakali, tudi če se postavite na glavo. Tako sem edini hudič tukaj jaz, ki neobstoječe nove detajle in minimalen trud za vizualne inovacije kritiziram. To je tako, kot da bi kupovali nov model avtomobila, ki bi bil dejansko videti povsem enako kot nekaj let star model, le druge barve. In morda z drugim motorjem.
Novi Babolat Pure Drive GEN11 so opremljeni z nekaterimi starejšimi tehnologijami, ki jih poznate iz predhodnih različic ali modelov loparjev Babolat Pure Aero 2023. FSI Power optimizira moč udarca in splošno sunkovitost, tudi če ne zadenete sweetspota. HTR System s specifično razporeditvijo kompozicije povečuje eksplozivno moč okvirja.
Kot pove že ime, se Elliptical Frame nanaša na eliptično konstrukcijo okvirja. To povečuje togost loparja za do 20 % v primerjavi z običajno obliko okvirja. Starejše tehnologije SWX Pure Feel za čisti občutek ob zadeti žogici v novih loparjih ni več.
Najnovejša tehnološka inovacija je NF2 Tech 2.0. Ta tehnologija izhaja iz loparjev Babolat Pure Aero 2023, toda gre za novo, drugo generacijo. Kaj je njen čar? Na specifičnih mestih okoli vratu so nameščeni laneni trakovi Flax Tape 2.0, ki blažijo neželene vibracije, izboljšujejo skupen zvok loparja in občutek za žogico.
Na podoben način deluje npr. penasto polnilo nekaterih okvirjev loparjev Wilson ali Tecnifibre. Tukaj pa ne gre za polnilo, ampak za dodaten ovoj ali ojačitev okvirja s tem materialom. Logična posledica tega ovoja je občutno blažje odražanje okvirja v korist večjega udobja.
Z loparji Babolat Pure Drive sem nekaj tenisa že odigral. Starejše modele sem uporabljal več generacij od približno svojega 16. do 35. leta starosti. Včasih sem igral s podaljšano različico loparja, ki je žogicam dajala še večjo moč.
Ta standardna različica Babolat Pure Drive GEN11 z dolžino 685 mm ima glavo velikosti 645 cm2 z razporeditvijo strun 16x19, uravnotežena je na 320 mm, trdota okvirja je bila zmanjšana na 66 RA, teža zamaha pa naj bi bila okoli 320 kg.cm2 s struno.
Solidna teža zamaha v kombinaciji s širšim okvirjem dimenzij 23-26-23 mm prispeva k odlični stabilnosti in splošni togosti loparja. In bolj kot je okvir stabilen in tog, več lahko dosegljive energije ustvarja lopar.
Kako se to odraža v igri? Iz loparja bo zopet letelo kot iz frače, kot smo pri seriji Pure Drive že navajeni. V kombinaciji s preizkušeno struno Babolat RPM Blast 1.25 mm lopar zagotavlja stabilne rezultate pri širokem razponu udarcev z osnovne črte.
Iz nekega razloga sem v preteklosti Pure Drive bolj uporabljal na bekendu, a postopoma sem z njimi postavil tudi trdne temelje za forhend in situacija se je obrnila. Čutil sem, da je s temi okvirji moj forhend močnejši, stabilnejši in zanesljivejši. Pri bekendu sem malenkost pogrešal boljši pristop k spinu.
Morda mi je prav podaljšana različica loparja prej pomagala pri močnejšem dvoročnem bekendu. Mimogrede, podaljšana različica je v ponudbi tudi tokrat.
Eden od vidikov serije Pure Drive je njihova nenavadna okornost. Ne vem, ali je to zaradi oblike okvirja, njegove širine ali ravnotežja, vendar so na občutek ti loparji počasneje obvladljivi. Moja izmerjena teža zamaha zgolj 309 kg.cm2 za model 300 g tega sicer ne kaže, vendar obstajajo podobno težki in uravnoteženi konkurenčni okvirji, ki so pri zamahu vseeno hitrejši.
Verjetno bo to zaradi širšega profila okvirja. Zdi se mi, da bolj okrogla oblika glave in manjši izrez vratu loparja ustvarjata nekoliko večji zračni upor. Zanimivo je, da se to odraža predvsem na servisu, ko čutim, da me nekaj zavira.
Že leta 2021 sem opozarjal, da loparji Babolat Pure Drive primarno niso namenjeni igralcem, ki zares uživajo v spinu. Zanje je tu serija loparjev Pure Aero. Temno modri lepotci imajo raje neposrednejši slog igre brez nekega vrtinčenja. Nič čudnega, da je Karolína Plíšková ena glavnih ambasadork teh okvirjev.
Močni udarci iz boka, minimalen trud za upočasnitev žogice in brezkompromisen napadalni tenis. Po tem so ti loparji znani. Bum, tresk, paf, odpihnil ti bom jaj... ah, nič. Škoda le, da okvirji niso dočakali več inovacij v smeri, ki bi odražala raznolikost sodobnega tenisa.
Kot običajno ima forhend večji vzvod, ker se igra dlje od telesa in obvladovati tako trden ter zmogljiv okvir je včasih kar zalogaj. Moč teh loparjev je preprosto enormna. Najbolj uživam v ostrih obračunih ali v situacijah, ko imam možnost lahkega zaključka nad mrežo. Torej, ko nasprotnik zaigra mehko žogo na sredino igrišča, je s Pure Drive tako podajo z užitkom pospraviti.
Morda se bo to slišalo kot star kliše, ampak Babolat Pure Drive GEN11 so tako kot njihova starejša generacija morda najlažji lopar za igranje iz boka. Žogice se od teh loparjev odbijajo z izjemno lahkoto. Poleg tega uspejo žogico še pospešiti z razmeroma malo truda. Tudi to je eden od razlogov, zakaj sem jih imel v preteklosti tako rad.
Ta lahkotnost, brezbrižnost, a obenem velikanska moč loparjev Pure Drive je bila nasprotnikovi igri vedno sposobna povzročiti veliko škode. Proti meni se je lahko postavil velikan z močjo Goljata, a sem ga s svojimi močnimi udarci lahko dobesedno pokončal.
Pri osnovnih udarcih, pri katerih hitrost žogice izhaja iz tempa nasprotnikovega udarca, je zelo enostavno ustvarjati moč. Pri statičnem servisu imam malo več težav z gravitacijo. Lahko gre tudi za tehniko mojega serviranja, zato ni razloga za paniko.
Vendar pa letošnje odkritje turneje ATP Francoz Giovanni Mpetshi Perricard dokazuje, da so loparji Pure Drive ponovno med najzmogljivejšimi okvirji na trgu. Pri svojih komaj 19 letih že redno dosega hitrosti servisa neverjetnih 230 km/h in več.
Že ime modela pove, da gre za lopar z manjšo velikostjo glave 630 cm2 za boljšo splošno natančnost. Toda razlike od zgoraj omenjene različice 300 g se tu še zdaleč ne končajo. Okvir brez strune tehta 305 g. Uravnotežen je nekoliko bolj proti glavi na 325 mm, vzorec strun pa je v primerjavi s starejšim modelom iz leta 2021 gostejši s 16x20 za boljšo natančnost in nadzor žogice.
Razmeroma opazni razliki sta v širini in obliki okvirja. Okvir ima spremenljivo širino 21-23-21 mm. Merjeno od vrha glave, prek stranskega dela glave pri uri 3 in 9. Zadnji podatek se nanaša na širino okvirja v vratu. Njegova trdota se giblje okoli 67 RA.
Najpomembnejša razlika v primerjavi z ostalimi različicami Pure Drive GEN11 pa je sama oblika okvirja v zgornjem delu glave loparja. Od približno 3. oziroma 9. ure navzgor je okvir s pogleda od spredaj oglat/ploščat. Ta ostrejša oblika postopoma prehaja v zaobljeno obliko bližje sredini glave loparja na konici. Ta rešitev ima samo eno nalogo – stabilizirati glavo loparja pri optimalnem zadetju žogice v točki sweetspot. V sodobnem tenisu se ta točka nahaja v zgornjem delu glave loparja in ne v sami sredini loparja, kot se pogosto napačno navaja.
Kot bi lahko glede na lastnosti pričakovali, Babolat Pure Drive 98 GEN11 ponuja zanesljivejšo igralno izkušnjo za ceno razmeroma zaznavne zahtevnosti. Pozor! To ne pomeni samodejno, da od tega težjega loparja bolj leti. Prav nasprotno. Sunkovitost je enaka ali nižja v primerjavi z različico s 300 g z večjo glavo, toda lopar na občutek nudi globlji in na splošno izrazitejši odziv.
V igri se odraža blažje, v roki pa boste čutili več koncentrirane energije, ki jo lahko natančneje prenesete na žogico. Rezultat je boljši nadzor nad žogico pri hitrem zamahu in preciznejšem plasiranju.
Ta zanesljivejši občutek povzroča nekoliko manjšo toleranco do nenatančnih zadetkov. Če žogice ne zadenete, kot je treba, ne bo tako močno odletela od loparja. Potencial za vrtinčenje je po zaslugi manjše glave in ene dodatne kratke strune prav tako nekoliko manjši. Za premagovanje mreže boste morali razviti hitrejši in bolj sproščen zamah.
Po mojem mnenju je model Babolat Pure Drive 98 GEN11 namenjen prej ožji skupini izkušenih in turnirskih igralcev ter igralk, za katere model 300 g z večjo glavo preprosto igra preveč sam od sebe.
Oba loparja se na mreži obnašata zelo podobno, pri čemer mi je bilo lažje igrati z lažjim modelom 300 g z večjo glavo. Lažje upravljanje tega okvirja s hitrejšim prenosom energije na žogico je še posebej opazno pri hitrih reakcijskih volejih. Vsak, ki igra dvojice na spodobni ravni, ve, da tam ni veliko časa za udobno mahanje z loparjem. Hiter, kratek zamah nazaj in bum. To je to. Nasprotnik gre po žogico.
V tem pogledu se mi zdi model Babolat Pure Drive 98 GEN11 nekoliko okoren in zahteven za čist udarec. Drugače je pri smashu, kjer bosta vseeno prišla prav večja skupna masa in preciznost loparja.
Pri smashu na splošno velja, da glavno delo opravijo noge v sodelovanju z očmi. Če vse to obvladate, potem vas bo Babolat Pure Drive 98 GEN11 nagradil z zelo kakovostnim in natančnim smashem. V najbolj napetih tekmah dvojic pa pogosto odločata en ali dva dobro odigrana ali, nasprotno, ponesrečena smasha.
Majhen kamen spotike so pri loparjih Pure Drive lastnosti na področju občutkov. Oziroma v preteklosti je vedno bilo tako. Najnovejša generacija pa bolj dojemljivim igralcem ponuja nekoliko boljšo povezavo med roko in loparjem. Sama trdota okvirja jih predisponira bolj za tenis na osnovi moči.
Ker je povraten odziv zelo hiter, v roko prihaja povsem drugačen frekvenčni razpon v primerjavi z okvirji z manjšo togostjo. Čim trši je okvir, tem krajše je trajanje stika med žogico in strunami. Okvir se takoj odzove na stik z žogico, vaša dlan, prsti, podlaket in cela roka pa od udarca prejmejo močnejši impulz v krajšem času.
Na občutek imate torej žogico manj pod nadzorom. Vseeno pa glede na to, kako trden je okvir, ni tako grozno. Prednost prožnejših okvirjev je, da z žogico igrajo dlje. Novi Pure Drive GEN11 so po zaslugi tehnologije lanenih trakov v vratu okvirja izboljšali svoj ugled v kategoriji občutkov. To boste opazili predvsem pri obrambnih udarcih, skrajšanih udarcih ali na mreži.
Zdaj bom Francoze malce pokritiziral. Po mojem mnenju je Babolat eden najbolj konservativnih proizvajalcev teniške opreme v današnjem svetu tenisa. Izkorišča slavo preteklih let in se tako igra z ognjem. Če ne bi bilo Carlosa Alcaraza in Holgerja Runeja, o njihovih okvirjih ne bi vedeli veliko.
V svetovnem tenisu so Babolatovi loparji začeli igrati šele četrto violino. To je zato, ker imajo le tri serije loparjev, ki se z vsako posodobitvijo le minimalno premaknejo naprej. Babolat se tako že kar krčevito oklepa mota »Zakaj bi spreminjali tisto, kar deluje?« Toda konkurenca ne spi. Konkurenca nenehno uvaja novosti in teniško opremo potiska do skrajnih meja tehnoloških možnosti.
Zame osebno je vendarle sprejemljivejša in prijetnejša standardna različica Babolat Pure Drive GEN11 z glavo 645 cm2 in težo 300 g. To je tip teniškega loparja, ki ga vzameš v roke in ga igraš za veselje. Ni vam treba preveč razmišljati o natančnosti udarca, da bi dosegli želeni rezultat. Glavni čar je še vedno zelo preprosta moč z odlično stabilnostjo.
Oba loparja se dobro obneseta tako v napadu kot v obrambi. Pri tem jima najbolj ustrezajo ostri udarci z osnovne črte. V njih ne najdem nobenih bistvenih pomanjkljivosti. Različica 98 je natančnejša, solidnejša, vendar od igralca zahteva sorazmerno več truda pri vsakem udarcu.
Morda se mi le spin zdi dokaj neizrazit, a mene osebno ne moti tako zelo. Na to je treba računati in še enkrat, spin pri teh loparjih ni najpomembnejša stvar. Po mojem mnenju bi moral Babolat v prihodnosti ubrati nekoliko drugačno pot. Bolj trnovo, recimo temu.
Dobro bi bilo, če bi Babolat ustvaril sodobnejši okvir, ki bi v današnjem kompleksnem svetu teniških loparjev nudil bolj raznolike možnosti igranja kot le udarce iz boka. Ostale znamke to poskušajo storiti in uspeva jim razmeroma dobro. Nove serije loparjev, nove oblike okvirjev, nove vrste blaženja itd. Proizvajalci se pogosto poigravajo tudi z uravnoteženjem loparjev bolj v smeri roke za lažjo obvladljivost. To tukaj malo pogrešam.
Če ste dolgoletni oboževalec serije loparjev Babolat Pure Drive, revolucije ne pričakujte. Dobili boste točno to, kar želite. Za dolgoletne lastnike teh okvirjev je to le dobro. Za potencialne nove kupce pa bo to verjetno le še en spodoben lopar za močno igro. Malo je škoda, da je to zelo podobno temu, kar se je v preteklosti zgodilo že večkrat. Le v drugi barvni preobleki.
Legenda za ocenjevanje:
Avtor: Michal Bayerl