RECENZIJE: Teniški loparji Wilson Clash V3 – naval energije in povratek na prestol udobja


11 minut branja

Teniški loparji Wilson Clash V3 rešujejo ime serije, ki je v prvi generaciji prinesla revolucijo v svet teniških loparjev. Z ogromno energije se vrne na prestol udobnih raket.

Priljubljeni skoraj samodejno igralski loparji Wilson Clash vstopajo v tretjo fazo svojega življenja. Najnovejša generacija prihaja s posodobljenimi tehnologijami za še večjo lahkotnost moči, udobje in na splošno kar se da prijeten občutek med igro.

V tem pregledu si bom ogledal najbolj priljubljena modela – 295 g lahko različico Wilson Clash 100 V3 in najtežji model, 305 g težko Wilson Clash 100 PRO V3, brez strun.

Michal Bayerl s teniškimi loparji Wilson Clash V3

Univerzalni dizajn

Prejšnja druga generacija loparjev Wilson Clash ni naletela na zelo pozitiven odziv na videz loparjev. Nič čudnega. Vinsko rdeča biserna barva je vzbujala spomine na razvpite hiše iz 90. let.

Trenutna tretja generacija se podaja na pot kompromisa. Ponuja črno, rahlo biserno osnovo z rdeče-oranžnimi elementi. Gre torej za kombinacijo barv, ki je primerna za oba spola. Osebno so mi všeč poudarjene gumice na zgornjem in spodnjem delu glave loparja.

Nato je na vratu spet reliefni napis Clash, ki je tokrat nekoliko manjši. V primerjavi s prejšnjo generacijo, ki je imela veliko večji napis, je videti bolj elegantno. Zame je ta oblika povsem v redu, čeprav ne dosega kakovosti in podrobnosti nekaterih drugih loparjev.

Reliefni logotip teniškega loparja Wilson Clash V3

Nova tehnologija

Za leto 2025 Wilson izpopolnjuje patentirano tehnologijo plastenja grafita, ki lopar Clash naredi tako edinstveno udoben in občutljiv. Imenuje se SI3D in povečuje horizontalno upogibanje za daljši stik žogice s strunami in boljši nadzor, hkrati pa maksimizira vertikalno upogibanje za lažji dostop do spina.

Poleg tega je Wilson dodal tehnologijo Hit Stabilizer za večjo torzijsko stabilnost, kar omogoča lažji dostop do moči in manjše vibracije loparja pri udarcih zunaj sredine. Druge posodobitve vključujejo manjše prilagoditve geometrije vratu, ki omogočajo upogibanje okvirja v več smereh.

Tretja generacija modela Clash ponovno ustvarja čaroben občutek prvotne različice iz leta 2019 in izpolnjuje vse zahteve po enostavnem igranju za širok spekter igralcev in igralk. Različica Wilson Clash V3 pa gre še korak dlje in poleg udobja izboljšuje tudi natančnost, možnost spina in splošni nadzor žogice.

Wilson Clash 100 V3 (295 g)

S parametri tega modela Wilson cilja na najširši krog amaterskih igralcev do klubske ravni. Glava ima standardno velikost 645 cm2, okvir tehta 295 g brez napetih strun, uravnoteženost je usmerjena proti roki na 310 mm, razporeditev strun pa je rotacijska 16x19.

Vrednost 54 RA (trdota okvirja) je po pričakovanjih na zelo nizki ravni in trenutno ne poznam bolj prožnega okvirja na trgu. Lopar je celo tako prožen, da se vidno upogne, ko ga položim čez koleno in dobro zamahnem. Pri običajnih loparjih z večjo togostjo okvirja se to ne zgodi.

Teža zamaha tega okvirja je le 309 kg.cm2, kar je ena najnižjih vrednosti, ki sem jih kdaj koli izmeril za podobno težkega loparja. To je dobra novica za vse začetne do srednje napredne igralce tenisa. Z njim se bodo dobro razumela predvsem dekleta in ženske.

Teniški lopar Wilson Clash 100 V3

Wilson Clash 100 PRO V3 (305 g)

Najtežji model v ponudbi je v vseh pogledih bolj zmogljiv, vendar ohranja zelo podobne lastnosti kot njegov lažji brat. Ta težji model bi osebno izbral v torbo za vsako priložnost. Tudi glava loparja je 645 cm2, neto teža brez konice je 305 g, zaradi enakega ravnotežja 310 mm pa je lopar kljub večji teži še vedno zelo vodljiv.

Vendar je tukaj povečanje teže zamaha že opazno – 324 kg.cm2 ni zanemarljiv podatek. Lopar je tako primeren tudi za napredne igralce, ki tenis jemljejo resno. Trdota loparja je nekoliko višja, saj znaša 57 RA, kar osebno pozdravljam.

Širina okvirja obeh modelov je enaka – konstantnih 24,5 cm. Prednost te rešitve je enostaven prehod z lažje na težjo različico. Nekateri lažji ali težji modeli v isti liniji loparjev imajo različno širok okvir, kar naredi več škode kot koristi. V tem primeru se loparji med seboj močno razlikujejo in igralcem otežujejo prehod z lažjih na težje. V tem primeru to ni nevarno in prehod je popolnoma nemoten.

Teniški lopar Wilson Clash 100 PRO V3

Kakšno struno izbrati?

Obe loparja sem prejel napeti z strunami Luxilon Element 1,25 mm in moram priznati, da je bila to zame prava poslastica. Ta struna je zaradi svoje multi-mono tehnologije izjemno udobna in zelo močna. To je pravzaprav večnitno vlakno z enonitnim vlaknom v enem paketu.

Ta struna je primerna za igralce s polnim zamahom, od srednjih do naprednih igralcev ali turnirskih igralcev. K loparjem ta struna pristaja fantastično! Nikoli si nisem mislil, da se bodo tako mehki okvirji odlično ujeli z mehkim strunskim vzorcem.

Vse mehkejše različice znanih poliestrskih strun, hibridni spoji in večnitna vlakna bodo ustrezali loparjem.

Mehak, a izjemno zmogljiv

Inovativna tehnologija loparjev Clash se kaže v nepričakovanem vidiku. Medtem ko se drugi mehkejši okvirji osredotočajo skoraj izključno na moč in občutek, to ne velja za loparje Clash. Pametno zasnovan vrat deluje kot strelni sunek.

Vrat teniškega loparja Wilson Clash V3

Občutek pri teh loparjih je, da žogico držijo dlje na strunah, hkrati pa se okvir med udarcem čudežno utrdi. Ali bolje rečeno, način, kako se upognjeni okvir vrne v prvotni položaj, daje žogici izjemno moč. Deluje presenetljivo dobro.

Podobno sem se navduševal že pri prvi generaciji loparjev Clash, vendar je ta pri daljši igri pokazala svojo temno stran. Žogice so letele vsepovsod, nedosledno in nepredvidljivo. V tretji generaciji je bila ta funkcija bistveno izboljšana.

Na tej točki si ne morem predstavljati, kako daleč lahko gre Wilson s to tehnologijo. Žogica z obeh loparjev leti kot nora, a jo imam kljub temu trdno pod nadzorom. Dolžina in hitrost žogic sta nadpovprečni, občutek ob udarcu pa je zelo prijeten.

Takšni (ne)običajni vragci

Zame je novi Wilson Clash trenutno najlažji, najbolj prijeten in najbolj agresiven lopar v Wilsonovi ponudbi. Ti loparji so tehnološko podobni modelu Shift. Vendar pa ne ponuja osupljive moči kot model Clash.

Wilson Shift se bolj osredotoča na nadzor in natančnost. Moč loparjev Clash je v tem, da poudarijo energijo, ki jo vložiš v napad. Zdi se, kot da imajo v sebi skrit pogon.

Glava teniških loparjev Wilson Clash V3

Odličen primer so returni. Na to z novimi loparji Clash dobesedno komaj čakam. In prav tako bi lahko imel proti sebi boga, ki mi služi. Takrat je zame najpomembneje, da sem pravočasno pri žogi in da jo odigram čisto, če je le mogoče. Samo nastaviš jih pod pravim kotom, za vse ostalo pa bo poskrbel neverjeten okvir.

K splošnemu udobju in samozavesti pri returnih pripomore zelo velikodušna točka »sweetspot« obeh modelov. Oblika glave modela Clash je nekoliko podobna modelu Yonex ali Head Boom. V tem primeru je glava najširša skoraj na sredini. Bližje telesu, kar mi je dalo veliko samozavesti pri sprejemanju težkih servisov.

Kako so lahko tako ... stabilni?

To je ena od stvari, ki jih moj um ne razume. Zaradi svoje prilagodljivosti so ti loparji izjemno stabilni. To se vidi v udarcih in odbojih. Veselje jih je igrati udarce s spodnjo rotacijo. Čopi imajo dolžino, ostrino in raznolikost.

Z loparji lahko zelo enostavno spreminjam moč rotacije, bodisi bočno ali spodnjo. Loparji so prodorni pri odbojih, imajo hiter odziv in kljub širini obeh okvirjev so zelo dobro vodljivi.

Okvir teniškega loparja Wilson Clash V3

Zame osebno je eden od najpomembnejših parametrov teniškega loparja delovanje backhanda. Večina izmed nas ima slabši bekhend. Pri meni to nekoč ni držalo, nasprotno, moj dvoročni bekhend je bil zelo cenjen. Kovanec se je v zadnjih letih obrnil, vendar še vedno menim, da je moj dvoročni bekhend trdno orožje.

Wilson Clash V3 ima precej dolg ročaj, tako da nanj zlahka spravim obe roki. Imajo odličen pogon na cilj ali pa zelo dobro držijo glavo naprej, ko žoga pade. Zato sem zelo zadovoljen z dvoročnim bekhendom in v tem pogledu se nimam nad čim pritoževati.

Spina na pretek

Potencial spina obeh loparjev je izjemen. Spin je res prepoznaven in presenetljivo odličen v težji različici PRO z razporeditvijo strun 16x20. To je mogoče zaradi zelo širokih gumic za strune, ki omogočajo strunam velik razpon gibanja.

Presenečen sem bil, kako lahko novi Wilson Clash z lahkoto in samozavestjo dvigne zelo nizke žogice. Od zadnjih loparjev, ki sem jih testiral (Head Gravity 2025, Babolat Pure Drive 2025, Tecnifibre T-Fight 2025), imajo ti najboljše spine.

Gumice teniških loparjev Wilson Clash V3

Tudi to gre pripisati specifični obliki glave loparja in bolj odprtemu vzorcu napetih strun, ki je značilen za oba modela. Loparja bosta ustrezala tudi igralcem z bolj obrambnim slogom igre. Ne želim neposredno reči, da so ti loparji za začetnike, vendar je z njimi zelo enostavno obdržati žogico visoko nad mrežo za dolgo izmenjavo.

Prav tako dobro sem znal vrteti žogico na servisu. Podaj s bočno rotacijo (kick) je otročje enostaven, kar me je presenetilo tudi samega. Tudi v tem pogledu loparjem nimam česa očitati, zato preidimo k udobju.

Udobje za vse

Osebno ne maram preveč mehkih okvirjev, ki delujejo kot žvečilke. V tem primeru pa ima Wilsonova patentirana tehnologija navpičnega in vodoravnega upogibanja okvirja prednost pred konkurenco. Čeprav so okvirji na papirju mehki in prožni, se med igranjem zdijo veliko trši, močnejši in bolj energični.

Dajo mi občutek neizmerne moči in hkrati tolažbe. V prenesenem pomenu ne vem, ali je kateremu koli proizvajalcu pohištva uspelo izdelati kavč, ki bi bil hkrati mehak in trd. V tem primeru je Wilson prava čarovnija in ni čudno, da je številka ena v svetu teniških loparjev.

Náhled videa

Spet tisti osupljivi zvok

Zvočna podlaga je prav tako neverjetno surova s popolnim zadetkom, kar me je navdušilo tudi pri prvi generaciji. Je kot da vzameš desko za meso in jo udariš s kladivom. Zvok je prodoren, zveneč in čudovito čist.

To ni le paša za uho, temveč tudi spodbuda za splošno zmogljivost in samozavest igralca. To sem najbolj opazil pri odbojih, kjer se udarci izvajajo čim bolj naravnost ali s spodnjo rotacijo. Hitro tapkanje žoge in voilà, narejen je zrezek. Zdaj pripravi le še krompirjevo solato.

Kateri lopar izbrati?

V tem primeru je splošna ocena zame zelo preprosta. Želim si, da bi bilo tako vsakič, ko pregledam dve ali več loparjev hkrati. Lažji model Wilson Clash 100 V3 je primeren za šibkejše moške, ženske in mladince na začetni do srednji ravni.

Težji Wilson Clash 100 PRO V3 je očitna izbira za moške in ženske na srednji in višji ravni. Tudi tekmovalnim mladincem, ki radi igrajo z loparjem, ki jim odpusti nečiste udarce in jim pomaga ustvariti lahko moč, bi jo priporočil.

Navdušen sem nad novimi loparji Wilson Clash V3. Podobno kot pri modelu Head Gravity 2025, tudi v tem primeru jim skoraj nimam kaj očitati. Imajo izjemno energijo, dober nadzor zaradi velikega spina, zelo velikodušen sweetspot in odlično vodljivost.

Gumice teniških loparjev Wilson Clash V3

V nobeni od kategorij ne zaostajajo bistveno. Pričakovati je nekoliko slabšo natančnost in slabši občutek. Stabilni loparji tako osnovne črte pa vse do mreže. Servis je z njimi igriv, obenem pa lahko kadar koli udariš izjemno močan udarec, ki nasprotnika preseneti.

Wilson se je znova izkazal. Po estetskem neuspehu druge generacije prinaša tretja posodobitev bistveno boljšo zasnovo in izboljšano igranje. Zame so novi Wilson Clash V3 super in močni loparji.

Edina konkurenca, ki jo vidim, so modeli Head Boom, ki so podobno usmerjeni. Vendar pa je skupina Wilson Clash bolj živahna in ima več neukročene energije. Zdaj je samo odvisno od tebe, ali boš te energične zveri uspelo ukrotiti.

Prednosti in slabosti teniških loparjev Wilson Clash V3

  • Loparji polne neukročene energije
  • Izrazit potencial za spin
  • Udobno, a stabilno
  • Velik sweetspot odpusti nečiste udarce
  • Hitro igranje loparjev tako ob mreži kot z osnovne črte
  • Zelo dobra obvladljivost
  • Popoln zvočni spremljevalec
  • Oblikovanje loparjev ni slabo, vendar ne navduši neposredno
  • Za zahtevnejše igralce bo manjkalo boljše občutka in natančnosti

Skupna ocena: 9/10



Legenda za ocenjevanje:

  • 1–3: Nikakor
  • 4–6: Vredno je poskusiti
  • 7–9: Priporočamo
  • 10: Must have

Avtor: Michal Bayerl

Starejši članki

  • RECENZIJA: CCM Ribcor TRIGGER 9 PRO – hitra reakcija s hokejsko palico

    RECENZIJA: CCM Ribcor TRIGGER 9 PRO – hitra reakcija s hokejsko palico

  • RECENZIJA: Teniški loparji Babolat Pure Drive GEN11 – konzervativni, a dostojni loparji za močno igro

    RECENZIJA: Teniški loparji Babolat Pure Drive GEN11 – konzervativni, a dostojni loparji za močno igro

  • RECENZIJE: Teniški loparji Wilson Clash V3 – naval energije in povratek na prestol udobja

    RECENZIJE: Teniški loparji Wilson Clash V3 – naval energije in povratek na prestol udobja

  • RECENZIJE: Teniški loparji Head Gravity 2025 – bodo postali uspešnica leta?

    RECENZIJE: Teniški loparji Head Gravity 2025 – bodo postali uspešnica leta?

  • RECENZIJA: Warrior Covert QR6 Pro – zakaj jo hokejisti obožujejo zaradi lahkosti?

    RECENZIJA: Warrior Covert QR6 Pro – zakaj jo hokejisti obožujejo zaradi lahkosti?

  • RECENZIJA: SHER-WOOD Rekker Legend Pro – zakaj jo uporablja tudi Connor Bedard?

    RECENZIJA: SHER-WOOD Rekker Legend Pro – zakaj jo uporablja tudi Connor Bedard?

  • TOP 10 športov, ki so najboljši za hujšanje

    TOP 10 športov, ki so najboljši za hujšanje

  • RECENZIJA: CCM JetSpeed FT7 Pro – hitri streli, lahkotnost in neverjeten občutek za plošček

    RECENZIJA: CCM JetSpeed FT7 Pro – hitri streli, lahkotnost in neverjeten občutek za plošček

  • RECENZIJA: Hokejska palica Bauer Nexus Tracer Grip – petkotnik, ki se naravno prilega roki

    RECENZIJA: Hokejska palica Bauer Nexus Tracer Grip – petkotnik, ki se naravno prilega roki

  • Zima, dež in plundra. Ali je mogoče igrati padel, tudi če je hladno?

    Zima, dež in plundra. Ali je mogoče igrati padel, tudi če je hladno?

  • RECENZIJA: Saucony Endorphin Speed 4 – tekaški confidence booster po ugodni ceni

    RECENZIJA: Saucony Endorphin Speed 4 – tekaški confidence booster po ugodni ceni

  • Bauer Prosharp Advantedge – Revolucija v brušenju

    Bauer Prosharp Advantedge – Revolucija v brušenju

  • Slovarček padla – kaj pomeni bandeja, vibora ali bajada?

    Slovarček padla – kaj pomeni bandeja, vibora ali bajada?

  • RECENZIJE: Teniški loparji Wilson RF 01 - Federerjeva (skoraj) popolna zapuščina

    RECENZIJE: Teniški loparji Wilson RF 01 - Federerjeva (skoraj) popolna zapuščina

  • RECENZIJA: Salomon X Ultra 360 GTX – Zanesljiv spremljevalec za hitre pohode

    RECENZIJA: Salomon X Ultra 360 GTX – Zanesljiv spremljevalec za hitre pohode