Telovadnica in padel: Kaj je treba vaditi, da boš boljši na igrišču


9 minut branja

Misliš, da je za boljšo igro v padlu dovolj samo več igrati? Napaka. Najpomembnejše stvari se pogosto zgodijo zunaj igrišča. Če želiš biti hitrejši, močnejši in zdržati več kot nasprotnik, ti lahko trening v fitnesu da točno tisto, kar ti na igrišču manjka.

Padel deluje kot tehnični šport – in to tudi je. A bolj ko ga igraš, bolj ugotavljaš, da to vendarle ni taka lahkotna zadeva. Dolge izmenjave, izpadi, skoki, spremembe smeri in udarci nad glavo – vse to postavlja zahteve tvojemu telesu.

Brez fizične aktivnosti ne bo šlo. To ne pomeni, da moraš ure in ure preživeti v telovadnici. Če pa želite biti hitrejši na žogi, močnejši pri udarcih in vzdržljivejši med tekmo, je trening zunaj igrišča sestavni del poti navzgor.

V članku si bomo pogledali, kakšne vrste vaj ti lahko v fitnesu (ali tudi zunaj njega) resnično pomagajo. Zakaj ima smisel krepiti center telesa, kaj ti prinese boljša mobilnost in kako ti eksplozivnost pomaga pri hitrih izmenjavah. Ne pričakuj natančnega načrta – gre za smer, ki ima smisel in jo lahko prilagodiš sebi.

Telovadba se izplača pri igranju padlaPri padlu v igro vključiš celo telo. Na katere vaje se osredotočiti v fitnesu, da se bo tvoja igra povzdignila na višji nivo?

Vadba za moč – kompleksne vaje

Padel ni le o spretnosti, ampak tudi o moči. Ne gre pa za gole mišične mase, temveč za funkcionalno moč, ki ti pomaga stati čvrsto na nogah, zdržati močan udarec, se hitro odriniti ali eksplozivno štartati. Prav to je cilj kompleksnih vaj za moč – takšnih, ki hkrati vključujejo več mišičnih skupin in aktivirajo center telesa. Točno tisti, ki te pri vsakem gibu drži v ravnotežju.

Ne gre za to, da bi delal bodybuilderske splite. Dovolj je, da vključiš nekaj osnovnih vaj, ki imajo neposreden prenos na gibanje po igrišču. Tukaj so trije ključni, ki jih pogosto vidiš tudi na družbenih omrežjih pri najboljših igralcih padla.

Počepi

Močne noge so osnova – za hiter štart, stabilen položaj in izpade v skrajne položaje. Pri počepih se aktivirajo stegna, zadnjica in center telesa. Začni povsem sproščeno z lastno težo, dodaj zadrževanje v spodnjem položaju ali lažjo utež. Dobro se obnesejo tudi gume za upor. Ne gre samo za mišice, ampak tudi za kite in vezi, ki jih s počepi okrepiš in zmanjšaš tveganje za poškodbe kolen.




Mrtvi dvig

Tukaj ciljaš na zadnjo stran telesa – zadnje stegenske mišice, zadnjico, ledveni del. Prav te dele uporabljaš vsakič, ko se skloniš po nizek udarec ali ko se odrineš naprej. Zaradi mrtvega dviga boš čvrstejši in bolj eksploziven, obenem pa boš izboljšal tudi svojo držo. Če z njim nimaš izkušenj, začni z različico s trap barom ali lažjo utežjo in popolno tehniko. In nikar se ne boj vprašati izkušenejših kolegov v fitnesu ali trenerja – z veseljem ti bodo pomagali.

Potiski

Padel se večinoma igra nad glavo – pa naj gre za tehniko vibora, bandeja ali smash. Močna ramena in stabilen zgornji del telesa so ključnega pomena za moč udarcev in preprečevanje poškodb. Potiski nad glavo, sklece ali bench press ti bodo pomagali okrepiti ne le ramena in prsi, temveč tudi zgornji del hrbta, ki ima ključno vlogo pri nadzoru udarca.

Kolebnica povečuje eksplozivnost pri padluKolebnica je super pripomoček za trening dinamike in eksplozivnosti.

Hitrost in eksplozivnost

O zmagi ali porazu pri padlu odločajo delčki sekunde. Hiter odriv, reakcija po odboju, prehod iz obrambe v napad – prav v teh trenutkih ti eksplozivnost najbolj pomaga. Ni dovolj, da si samo hiter tekač. Potrebna je sposobnost štarta z mesta, spremembe smeri ali skoka v udarec. Tega ne treniraš samo s tekom, ampak z posebnimi vajami, osredotočenimi na eksplozivnost.

Pliometrija

Skoki na škatlo, čez ovire ali z mesta v daljavo – to so vaje, ki trenirajo odriv in reakcijo. Pri bandeji, smasha ali poskusu loba je eksploziven gib ključnega pomena. Pliometrija spodbuja živčni sistem in te uči hitro ter usklajeno aktivirati mišice. Začni z nižjo intenzivnostjo in se osredotoči na kakovost izvedbe. Ko boš trdno stal na tleh, lahko v skoke z mesta vključiš tudi elastiko za odpor.

Kolebnica

Skakanje čez kolebnico pozna iz otroštva skoraj vsak in lahko deluje banalno, a odlično krepi meča, gležnje in splošno lahkotnost gibanja. Zaradi tega boš imel hitrejše noge, boljši odriv in večjo stabilnost pri izpadih. Če želiš trening dvigniti na višjo raven, vključi dvojne obrate ali intervalno skakanje s kratkimi pavzami.




Šprinti

Kratki šprinti na 5–15 metrov simulirajo izpade po igrišču – na primer proti mreži po šibkejšem nasprotnikovem udarcu. Izvedi jih z odporno gumo ali v hrib. Pošteno se boš spotil, a učinek bo še toliko večji. Ključno je, da je štart čim bolj eksploziven. To ti bo pomagalo ne le pri hitrosti, ampak tudi pri izboljšanju splošne kondicije.

Krepitev centra telesa

Center telesa je povezava med rokami in nogami – brez njega moč iz spodnjih okončin ne pride do udarca, pri vsakem izpadu pa boš nestabilen. Naj gre za skok pri smashu, izpad k bočnemu udarcu ali rotacijo pri zamahu – prav core, torej mišice centra telesa, držijo telo v osi in omogočajo hitro ter natančno reakcijo.

Krepitev centra telesa ne pomeni le ležanja v planku. Trenirati ga moraš dinamično, rotacijsko in v stabilnosti – točno tako, kot to zahteva igra na igrišču. Tukaj so 3 osnovne usmeritve, ki so smiselne:

Stabilnost

Osnovne stabilizacijske vaje (plank, stranski plank, vadba z bosimi nogami) učijo telo upirati se neravnovesju. Pomagajo ti stati čvrsto pri udarcu, izvesti rotacijo brez izgube nadzora in obvladati prehode v neuravnoteženih položajih.

Rotacija

Pri vsakem udarcu rotiraš – s trupom, boki, rameni. Rotacijske vaje (met medicinke, rotacije s škripcem, russian twisti) krepijo poševne trebušne mišice in izboljšujejo usklajenost moči pri udarcu. Močnejša kot je rotacija, silovitejši so udarci.

Dinamika

Core mora delovati tudi med gibanjem. Vaje, kot so pritegovanje nog v visečem položaju, vožnja na kolesu z utežmi ali tako imenovani »dead bug«, so zahtevnejše različice, ki simulirajo situacije, v katerih se preostali deli telesa premikajo, center pa mora ostati na mestu.

Plank krepi center telesa, t. i. corePlank je klasična vaja, ki pomaga krepiti jedro telesa.

Fleksibilnost in mobilnost

Močan center telesa ti pomaga ohranjati stabilnost. Če pa telo samo ni dovolj gibljivo, sploh ne moreš priti v pravilen položaj. In prav tu igrata ključno vlogo fleksibilnost in mobilnost. Pomagata ti rotirati, se iztegniti, priti do žoge pod zahtevnimi koti – in to brez tveganja, da bi si kaj nategnil ali preobremenil.

Mobilnost se nanaša predvsem na sklepe – kolke, ramena, gležnje. Fleksibilnost pa bolj na mišice in kite. Oboje pa deluje skupaj. In oboje potrebuješ, če želiš igrati brez omejitev in tehnično čisto tudi v skrajnih položajih.

Dinamična mobilizacija pred aktivnostjo

Pred treningom ali tekmo daj prednost dinamičnemu raztezanju. Kratke rotacije, izpadi z rotacijo trupa, kroženje z rameni ali mobilizacijske vaje za kolke te pripravijo na gibanje in hkrati razširijo obseg, v katerem se tvoje telo počuti naravno. Idealna oblika preprečevanja poškodb in podpore zmogljivosti.

Statično raztezanje po treningu

Po naporu si vzemi čas za vzdražljivostno raztezanje – idealno 20–30 sekund v vsakem položaju. Osredotoči se predvsem na stegna, zadnje stegenske mišice, meča, ledveni del in ramena. To so najbolj obremenjena področja. Z rednim raztezanjem boš ohranil obseg gibanja, zmanjšal tveganje za poškodbe in izboljšal okrevanje.

Če želiš dolgoročno ohraniti gibljivost in prožnost brez velikega načrtovanja, lahko poskusiš z jogo. Zadostuje že enkrat ali dvakrat na teden – in opazil boš razliko.




Kardiovaskularni trening

Vztrajnost na stezi ne pomeni, da pretečeš več deset kilometrov. To pomeni, da lahko 60, 90 ali 120 minut izvajaš polne izmenjave, ne da bi se tvoja koncentracija, tehnika ali reakcija poslabšali. Šibkejše noge = slabša drža. Slabša drža = zamujen udarec. In zamujen udarec = napaka.

Zato je smiselno trenirati tudi kardio. Ne kot maratonec, ampak kot igralec, ki se nenehno razbija, ustavi in spet odbija. Najboljša izbira je intervalni trening – torej izmenjavanje intenzivnega dela s kratkimi pavzami. Tako kot pri izmenjavi.

Intervalni trening

Vključi na primer šprint na 20 sekund s pavzo 10–15 sekund. Ali pa skakanje čez kolebnico v intervalih 30/15. Cilj ni preteči čim več, temveč ohraniti visoko intenzivnost tudi po več serijah. S tem boš izboljšal svojo sposobnost regeneracije med izmenjavami – in prav to je razlika med igralcem, ki »eksplodira« v drugem nizu, in tistim, ki odloči tekmo v tie-break.

Prehrana in regeneracija

Vadba za moč, eksplozivnost, jedro, gibljivost – vse to je neuporabno, če telo nima energije za regeneracijo. Od prehrane in regeneracije je odvisno, ali boš močnejši ali bolj utrujen. In čeprav neposredno ne spadajo v telovadnico, imajo smisel, da jih omenimo – ker brez njih trening ne deluje.

Po naporni vadbi mora telo obnoviti beljakovine, ogljikove hidrate in zdrave maščobe. Le tako se mišice obnovijo, telo se opomore in naslednjič boš zmogel več. Prav tako je ključnega pomena spanje – vsaj 7-8 ur. Brez njega se ne boš regeneriral niti po odličnem treningu, niti po dobrem obroku.

Če treniraš pogosteje ali intenzivneje, ti lahko pomagajo prehranski dodatki – ionski napitki, geli, vitamini. A vedno na drugem mestu. Osnove so hrana, pitni režim in počitek. Ne tablete.

Vadba v telovadnici ni nujno dolga ali zapletena. Vendar mora biti pametna. I nekaj vaj na teden ti lahko pomaga igrati bolje, hitreje in z manjšim tveganjem za poškodbe. Če se želiš izboljšati v padlu, začni izven igrišča. Prav tam se ustvarja razlika.




Avtor: Jaroslav Vondrášek

Starejši članki

  • Telovadnica in padel: Kaj je treba vaditi, da boš boljši na igrišču

    Telovadnica in padel: Kaj je treba vaditi, da boš boljši na igrišču

  • Kako raste mišica? Tole moraš vedeti, preden začneš telovaditi

    Kako raste mišica? Tole moraš vedeti, preden začneš telovaditi

  • RECENZIJA: Tenis loparji Head Radical 2025 – natančni loparji, ki ti ničesar ne podarijo

    RECENZIJA: Tenis loparji Head Radical 2025 – natančni loparji, ki ti ničesar ne podarijo

  • RECENZIJA: Warrior Novium 2 Pro – orožje za močne strele

    RECENZIJA: Warrior Novium 2 Pro – orožje za močne strele

  • RECENZIJA: On Cloudvista 2 Waterproof – lahki in trpežni trail čevlji, pripravljeni na kar koli

    RECENZIJA: On Cloudvista 2 Waterproof – lahki in trpežni trail čevlji, pripravljeni na kar koli

  • Zgodovina padla – iz Mehike v Španijo do Messija in Ronalda

    Zgodovina padla – iz Mehike v Španijo do Messija in Ronalda

  • RECENZIJA: Teniškiloparji Tecnifibre T-Fight 2025 – konec okornosti v prid rekreativcem

    RECENZIJA: Teniškiloparji Tecnifibre T-Fight 2025 – konec okornosti v prid rekreativcem

  • Protein: Kaj to je in zakaj je za naše telo pomemben?

    Protein: Kaj to je in zakaj je za naše telo pomemben?

  • RECENZIJA: Bauer PROTO R Gold – najlažji mid kick z zlatim pridihom

    RECENZIJA: Bauer PROTO R Gold – najlažji mid kick z zlatim pridihom

  • Kako srčni utrip vpliva na hujšanje

    Kako srčni utrip vpliva na hujšanje

  • RECENZIJE: Saucony Triumph 22 – uravnoteženo blaženje za dolge kilometre

    RECENZIJE: Saucony Triumph 22 – uravnoteženo blaženje za dolge kilometre

  • HIIT – visoko intenziven trening, s katerim kuriš kalorije, krepiš telo in se resno preizkusiš

    HIIT – visoko intenziven trening, s katerim kuriš kalorije, krepiš telo in se resno preizkusiš

  • Poškodbe pri padlu: Pozor na prehod iz tenisa, nepravilno tehniko in neustrezno padel opremo

    Poškodbe pri padlu: Pozor na prehod iz tenisa, nepravilno tehniko in neustrezno padel opremo

  • RECENZIJA: CCM Ribcor TRIGGER 9 PRO – hitra reakcija s hokejsko palico

    RECENZIJA: CCM Ribcor TRIGGER 9 PRO – hitra reakcija s hokejsko palico

  • RECENZIJA: Teniški loparji Babolat Pure Drive GEN11 – konzervativni, a dostojni loparji za močno igro

    RECENZIJA: Teniški loparji Babolat Pure Drive GEN11 – konzervativni, a dostojni loparji za močno igro