Bauer Prosharp Advantedge – Revolucija v brušenju
Odkrij revolucionarni brusilnik Prosharp Advantedge. Nič več čakanja v trgovini. Zdaj lahko hokejske nože udobno nabrusiš doma ali kjer koli na poti.
Pot v ligo NHL ni le pot do drafta, ampak je veliko bolj zahtevna. V članku preberi, kaj vse morajo igralci prestati, da se jim uresničijo sanje.
Kako dolga je pot do lige NHL za vzhajajoče zvezde? Ali imajo igralci res priložnost, če se uvrstijo na draft lige NHL? Ker se bo kmalu začela liga NHL, ti bom predstavil postopek, skozi katerega morajo iti nadarjeni 18- do 21-letniki, da se uveljavijo v najprestižnejši hokejski ligi na svetu. Ne gre namreč le za uvrstitev na draftu lige NHL.
Dogodek NHL Scouting Combin je prvi pomemben korak za igralce, ki se želijo uvrstiti v ligo NHL. Gre za tedenski dogodek, na katerem se pojavi 100 najboljših mladih hokejistov, ki veljajo za kandidate za draft. Igralci opravijo ne le fizične teste, s katerimi se preverja njihova telesna pripravljenost, temveč tudi razgovore, ki pomagajo razkriti njihov značaj in sposobnost obvladovanja pritiska. V celotnem procesu sodelujejo predstavniki vseh skupin.
Najprej morajo mladinci opraviti zdravniški pregled, nato pa sledi 11 fizičnih testov. Preizkušajo se na primer moč prijema in rok, moč odboja, hitrost in vzdržljivost. Ti testi pomagajo ekipam oceniti, kako pripravljeni so igralci na zahteve lige NHL.
Velik del dogodka Scouting Combine so razgovori med igralci in predstavniki klubov. Ekipe poskušajo pridobiti čim več natančnih informacij o igralčevem vedenju. Da bi pridobili te informacije, postavljajo zelo zanimiva vprašanja: »Kako bi opisali modro barvo?« Poglejte nebo, je rekel eden od mladincev. »Kakšna je tvoja ocena Uber voznikov?« ali »Če bi šel v vojsko, bi bil ostrostrelec, bolničar ali pilot?«, »Če bi bil žival, katera bi bil?«.
Veliko razburjenja na dogodku Scouting Combine 2023 je povzročilo vprašanje, ki ga je med enim od razgovorov s predstavniki ekip zastavil David Reinbacher, ki je bil izbran kot peti igralec v skupnem seštevku. »Rekli so mi, naj si predstavljam, da sem kapitan ladje in moram bombardirati sovražno ladjo, člani moje ekipe pa plavajo v oceanu. Odgovoril sem, da tega ne bi storil, da so tam moji soigralci, zato jih ne bi ubil. Toda opisali so, da moram, da je to ukaz. Ponovil sem jim, da tega ne bom storil. To res ni bila najboljša tema,« je opisal avstrijski branilec, ki so ga na koncu izbrali v Montreal Canadiens.
S fizičnimi testi in razgovori se poleg igralčevega potenciala na ledu pokaže tudi njegova duševna pripravljenost na izzive lige NHL. Vsako vprašanje, ki se nanaša na osebne življenjske vrednote ali bizarne scenarije, kot v primeru Davida Reinbacherja, pomaga ekipam bolje razumeti, kako se igralci odzivajo na stres in pritisk. Scouting Combine ni le o številkah in statistikah, ampak tudi o tem, kako igralci razmišljajo in komunicirajo. Za številne mladince je to ključni korak na poti do uresničitve sanj.
Draft lige NHL je eden največjih hokejskih dogodkov za bodoče talente, novinarje, širšo javnost in same klube. Vsako leto junija poteka draft, ki je za mlade talente prvi korak na poti v najboljšo hokejsko ligo. To je priložnost za klube, da pridobijo ključne talente, ki lahko zagotovijo prihodnji uspeh organizacije.
Na draftu NHL bodo ekipe v 7 krogih izbrale 224 igralcev. V vsakem krogu bo izbranih 32 igralcev, saj ima vsaka od 32 ekip možnost izbire. Te izbire se lahko izmenjujejo med ekipami.
Vrstni red izbire ekip je odvisen od uvrstitve ekip v sezoni. Ekipe, ki se niso uvrstile v končnico, sodelujejo na draftu, kjer se izžrebajo prvi, drugi in tretji draft. Najslabša ekipa ima največ možnosti, da dobi prvi draft, vendar to ni zagotovljeno. Ta ekipa ima približno 18,5 % možnosti za osvojitev prvega drafta. Druge ekipe imajo vedno nižje kvote glede na svoj položaj - boljši kot je rezultat sezone, nižje so kvote za zmago na loteriji. Po izžrebanju teh treh mest se preostale uvrstitve določijo na podlagi uvrstitev iz prejšnje sezone. Ekipa lahko zmaga na loteriji za draft največ dvakrat v petletnem obdobju.
Z vidika posameznih klubov je to rezultat dolgoletnega trdega dela in skrbnega iskanja potencialnih talentov. Delo hokejskih skavtov je analiziranje dosežkov igralcev na tekmah nacionalnih reprezentanc ali ligaških tekmah v Evropi ali Severni Ameriki. Poskušajo na primer opazovati igralne navade ali obvladovanje pritiska.
Igralci si prizadevajo izboljšati svoj položaj na naboru in poudariti svoj talent na svetovnem mladinskem prvenstvu ali prestižnem pokalu Hlinka Gretzky Cup, kjer jih opazujejo skavti lige NHL. Biti na draftu je nagrada za dolgotrajno delo in pomeni uresničitev sanje vsakega igralca iz otroštva, vendar pa draft nobenemu igralcu ne zagotavlja nastopa v ligi NHL. To je pravzaprav le začetek boja za mesto v postavi.
Čeprav se zdi, da imajo igralci po draftu trenutek miru, je ravno obratno. Julija ekipe organizirajo razvojne tabore, na katere povabijo vse svoje draftane igralce, ne le s trenutnega drafta, temveč tudi iz prejšnjih let, nedraftovane igralce z že podpisanimi pogodbami. Vabilo na razvojni tabor bo prejelo tudi več nedraftiranih igralcev, ki niso povezani z moštvom.
Razvojni tabor omogoča novincem, da spoznajo ekipo, njeno strukturo, trenerje in filozofijo kluba. Igralci ne spoznavajo le same igre, temveč tudi vrednote, ki jih spoštuje ekipa, in načine, kako se igralci obnašajo in delajo v organizaciji.
Igralci bodo imeli treninge na ledu in na suhem. Trenerji jih običajno pripravijo na testiranje na ledu, razvijanje spretnosti, drsanje in izboljšanje pozicijske igre. Trenerji igralce učijo dejavnosti, s katerimi bodo izboljšali svojo zmogljivost in se prilagodili hitrejšemu tempu profesionalnega hokeja. Ob koncu tabora se igralci običajno pomerijo med seboj. V obliki igre 5 na 5 ali 3 na 3.
Zunaj ledu se igralci udeležujejo različnih seminarjev in delavnic. Ti seminarji obravnavajo teme, kot so prehrana, okrevanje, duševna odpornost in obvladovanje pritiska. Mladi igralci se naučijo, kako pravilno skrbeti za svoje telo in duha, da bodo kos zahtevni sezoni in načinu življenja profesionalnega športnika.
Igralci, ki bodo na razvojnem taboru navdušili, lahko prejmejo povabilo na glavni tabor, kjer se bodo lahko potegovali za mesto v glavni ekipi. Na glavnem taboru bodo spoznali največje zvezde ekip in se lahko pomerili z najboljšimi med najboljšimi.
Razvojni tabor je vstopna točka v NHL, kjer imajo igralci priložnost, da se primerjajo z drugimi talenti in pokažejo svoje sposobnosti. Usposabljanje ni le fizično zahtevno, saj zahteva največjo moč, vzdržljivost in vzdržljivost, temveč je velik poudarek tudi na psihični pripravi. Igralci morajo premagovati svoje omejitve, se spopadati s pritiskom in se nenehno izboljševati, kar zahteva močno miselnost in osredotočenost. Toda tabor ni le trdo delo in premagovanje ovir. To je tudi odlična priložnost, da se učiš od najboljših.
Za vrhunec pa ekipe septembra redno organizirajo turnirje, na katerih so novinci glavni obrazi. Na turnirjih se bodo med seboj pomerili obetavni mladi (perspektivni) iz vsake ekipe. To je dogodek, namenjen predvsem mladim igralcem, ki so bili pred kratkim draftovani, imajo pogodbe o poskusnem igranju ali si želijo pridobiti mesto na glavnem seznamu ekipe NHL.
Igralci na teh turnirjih imajo priložnost pokazati svoj talent v tekmovalnih pogojih. Na NHL Rookie Challenge je slog igre zelo hiter in intenziven, saj se vsi igralci želijo dokazati in se boriti za svoje mesto v ekipi. Hkrati trenerji pogosto spremljajo napredek, ki so ga igralci dosegli od razvojnega tabora. To je lahko pokazatelj, da lahko igralec sprejme prejete nasvete in jih uporabi za nadaljnji razvoj. Nenazadnje je pomembno, ali igralec dosledno opravlja svoje delo in se nanj lahko zanesemo v vsaki situaciji ter ali je sposoben opraviti vsako vlogo, ki mu je dodeljena v ekipi.
Glavnega vadbenega tabora se poleg igralcev, ki so že podpisali pogodbe z ekipami NHL, udeležujejo tudi tisti, ki so pritegnili pozornost na razvojnih taborih in turnirjih novincev. Na taboru so tudi igralci s tako imenovanimi pogodbami za preizkus. Novinci se lahko neposredno primerjajo z zvezdniki ekip in od njih pridobivajo dragocene izkušnje.
Glavni vadbeni tabor je za igralce naporen, a hkrati vznemirljiv čas. Talenti skušajo narediti najboljši vtis in si zaslužiti mesto na seznamu. Pokazati morajo, da imajo ne le dovolj žilavosti in talenta, temveč tudi, da se znajo prilagoditi visokim fizičnim in psihičnim zahtevam lige NHL. Vsak trening, vsaka vaja in vsaka pripravljalna tekma so pomembni. Vsaka podrobnost lahko odloči o njihovi prihodnosti.
Na glavnem taboru ekipa že usklajuje formo za prihodnjo sezono, v septembru pa bo odigrala več pripravljalnih tekem, na katerih bodo lahko igralci z obrobja sestave vodstvo prepričali o svojih kvalitetah. Dobro je omeniti, da morajo igralci na tabor priti popolnoma pripravljeni, da bodo lahko trenirali in igrali s polno močjo.
Konkurenca v ligi NHL je ogromna in le majhen del od več deset kandidatov si lahko zasluži mesto v prvi ekipi. Kakšna usoda čaka večino igralcev, ki se niso uvrstili v glavno ekipo?
Večinoma jih pošljejo v razvojne ekipe v ligi AHL, kjer so igralci pod nadzorom organizacije NHL. Hokejisti opisujejo igranje v nižji ligi kot nujno zlo. Dobivajo manjše plače, na tekme se vozijo z avtobusi, ki jih vozijo tudi do 6 ur. V razvojnih ekipah se vsak igralec zaveda, da so mesta v ligi NHL omejena, zato so igralci na ledu nekoliko sebični. Prehod skozi ligo AHL in napredovanje v višji razred ni lahka naloga in ne vsakemu igralcu se to posreči. Veliko je igralcev, ki jim nikoli ne bo uspelo priti na vrh hokejskega sveta.
Mladi igralci se lahko vrnejo v mladinske lige v ZDA in Kanadi ali v evropske moške lige, kjer pridobivajo izkušnje in več časa na ledu. Martin Nečas je na primer po draftu raje izbral češko ligo kot ligo AHL. Za razliko od igralcev v ligi AHL pa igralci, ki igrajo v evropskih klubih, nimajo priložnosti trenirati z glavno ekipo. Včasih se zgodi, da igralci iz lige AHL dobijo priložnost trenirati z glavno ekipo, na primer med pripravljalnim taborom.
Številni igralci se vračajo tudi v univerzitetno ligo NCAA, kjer združujejo aktivni študij z igranjem hokeja na najvišji ravni.
Poti, kako priti v NHL, je veliko, vendar nobena ni preprosta. Igralci, ki si resnično želijo uspeti, morajo poleg talenta pokazati tudi nepopustljivo delavnost, vztrajnost in sposobnost premagovanja neuspehov. Le najboljši in najbolj vztrajni se bodo sčasoma uvrstili na seznam NHL. A tudi takrat ne zmagujejo - v konkurenčnem okolju morajo nenehno dokazovati svoje kakovosti, da bi obdržali svoje mesto. Vsaka podrobnost in vsaka tekma sta lahko odločilni. Pot mladih talentov do lige NHL je pogosto zapletena in težka, vendar prav te zahtevne izkušnje ustvarijo prave igralce, ki so se pripravljeni boriti za svoje mesto med elito