Kako negovati hokejsko palico – 3. del


4 minut branja

Ne uničite svoje nove hokejske opreme z nepravilnim ravnanjem. Pošiljamo te v boj z nasveti in namigi, kako skrbeti za hokejsko opremo, da bo čim dlje služila v zadovoljstvo vaše in družinske blagajne.

Serija za hokejske navdušence se nadaljuje. Svetovali smo vam, kako poskrbeti za drsalke takoj po nakupu in kako podaljšati življenjsko dobo hokejskih drsalk pri redni uporabi. Čas je, da še zadrsate v skrivnosti nege hokejske palice.

V preostalem delu boste prebrali, kako pravilno skrbeti za hokejske rokavice.

Predstavili vam bomo različne vrste ovijanja rezila in zgornjega konca palice. Za konec serije vam bomo razkrili, kaj je to grip in kako ga izdelati. Če si morate šele izbrati hokejsko palico, vam bomo v povezavi s tem svetovali v naši svetovalnici.

Dobro jo odrežite

Ko kupite hokejsko palico, morate njeno dolžino prilagoditi svoji višini. Najlažji korak je, da palico preprosto odrežete. Že od nekdaj pri hokeju velja zlato pravilo, da mora hokejska palica segati do nosa, kadar ste bosi.

Napadalci radi svojo palico odrežejo niže, da lahko bolje mešajo in manevrirajo s ploščkom v kotu ali ob ogradi. Obrambni igralci po drugi strani hokejske palice režejo više, da z njo dosežejo dlje. Nikoli pa ne pretiravajte z rezanjem hokejske palice za več deset centimetrov. Konec palice naj bo od vašega nosu oddaljen največ 2–3 cm.

Vrste ovijanja s trakom

Hokejsko palico ste si prilagodili na svojo višino in prišel je čas, da palico ovijete. Tako pri rezilu kot pri zgornjem koncu hokejske palice obstaja več načinov. Pri ovijanju rezila s trakom je najpogostejši pristop od pete do konice rezila. Z lepilnim trakom oblepite konico hokejske palice in nato celotno rezilo.

Po zaslugi tega tipa ovijanja boste dosegli trenje po celotni površini rezila in plošček vam z njega ne bo zdrsnil. Vendar je rezilo po ovitju težje. Če želite imeti lažje rezilo, uporabite trak vzdolž rezila. Izpolnjuje enako funkcijo pri trenju, vendar je traku manj, rezilo je lažje in bolje drsi po ledu.

Ovijanje hokejske palice s trakom

Za zgornji konec palice sta najpogostejši dve vrsti ovijanja. Bodisi ima prekrivni trak en sloj, ali pa je večslojen. Če ima prekrivni trak le en sloj, ga preprosto ovijete okoli vrha hokejske palice. Dosegli boste potrebno trenje, trak ne bo spremenil oblike palice in ji ne bo dodal niti teže. Vendar pa vaših dlani ne bo zaščitil pred ostrimi robovi, kar boste občutili ne le na roki, temveč tudi na dlaneh rokavic.

Večplastni prekrivni trak spremeni obliko palice in poveča njeno težo. Nagrada za to pa bo večja zaščita vaših rok in hokejska palica vam bo iz njih manj padala. Hokejsko palico ovijete tako, da vrvico traku ovijete okoli samega vrha hokejske palice in tako ustvarite želeno obliko. Pravil glede pravilne oblike ni, saj vsakomur ustreza nekaj drugega. Nato z enim slojem prekrijte vrh hokejske palice kot v prvem primeru.

Kaj je to grip in kako si ga izdelati?

Zaključni del hokejske palice

Napis grip ste na svoji hokejski palici verjetno že opazili. Ta beseda pomeni, da ima vaša hokejska palica na sebi dodaten sloj gumi podobne snovi, ki povečuje trenje. Hokejska palica se bo bolje držala v roki in vam ne bo zdrsnila, tudi če bo mokra. Če ga nimate, a bi ga radi imeli, obstajata dva načina za izdelavo gripa po domače.

  • Ovijte trak z lepljivim delom zgoraj okoli ozkega predmeta. Priporočamo, da uporabite na primer steklenico ali podaljšek hokejske palice. Nato s predmetom podrgnite držaj hokejske palice. Lepilo bo ostalo na njem in bo imitiralo manjkajoči grip. Pri tem pazite, da ne uporabite prevelike plasti lepila, sicer rokavice ne boste mogli odlepiti od palice.
  • Ovijte trak okoli hokejske palice v območju, v katerem se giba vaša spodnja roka. Trak mora biti med seboj oddaljen nekaj cm, kot je prikazano na sliki. Pri tej metodi se roka ne bo prilepila na hokejsko palico, se bo pa povečala njena teža.